Upadłeś i boli cię w okolicy nadgarstka? To może oznaczać poważną kontuzję. Warto udać się do specjalisty, który zdiagnozuje, czy to tylko stłuczenie, a nie złamanie czy zwichnięcie.
Kontuzje nadgarstków zdarzają się nie tylko sportowcom. Bolesnym urazem może skończyć się zwykły spacer czy zakupy, o rekreacji nie wspominając. A w związku z tym, że podczas upadków naturalnym mechanizmem obronnym jest podparcie się dłońmi, nadgarstki są narażone na wszelkie kontuzje. Ból nadgarstka to dość poważne ograniczenia.
Gdy doszło do stłuczenia
Pół biedy, jeśli dojdzie do stłuczenia. Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich ciała, stawów i okostnej. W wyniku zderzenia z twardym podłożem uszkodzone są drobne naczynia krwionośne, dlatego w miejscu stłuczenia powstają siniaki. Jeśli bezpośrednio po upadku czujesz ból nadgarstka, szybko zrób opatrunek. Najlepszy będzie specjalny kompres. W aptekach dostępne są woreczki z żelem, które po schłodzeniu w zamrażarce przykłada się do rany. Stłuczone miejsce możesz posmarować dostępnym bez recepty żelem przeciwbólowym lub żelem zawierającym wyciąg z arniki. Wówczas siniaki będą mniejsze i szybciej zbledną.
Gdy potrzebny jest lekarz…
Gorzej, gdy ból nie przechodzi, a wręcz się nasila. W takiej sytuacji konieczne będzie badanie chirurga. Jeśli zbagatelizujesz objawy, późniejsze leczenie może być skomplikowane. Warto wiedzieć, że nawet jeśli na pierwszym zdjęciu RTG nie widać złamań, nie oznacza to, że nie powstały uszkodzenia więzadeł. Świadczyć o tym będą silne bóle. Wówczas zaleca się unieruchomienie stawu na 3-4 tygodnie. Lekarz założy ortezę lub gips. Ważne jest, aby ręka została ułożona i unieruchomiona w wygodnej pozycji, a palce mogły swobodnie pracować. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie wykonywać codzienne, proste czynności. Należy pamiętać, by oszczędzać unieruchomiony staw, ale nie całą rękę. Zdrowe stawy muszą pracować. Lekarze nie zalecają układania ręki w temblaku przez cały okres noszenia gipsu. Tak często, jak tylko można, należy prostować i podnosić rękę, wykonywać proste czynności, oczywiście bez zbędnego wysiłku. Stłuczenie nadgarstka to częsty uraz, mimo to nie warto bagatelizować objawów.