Ból nadgarstka – przyczyny objawy, diagnoza

Ból nadgarstka? Jego najczęstszymi przyczynami są przeciążenia i urazy, w tym złamania lub zwichnięcia.

Jednak ból nadgarstka może być też skutkiem chorób zapalnych stawów. Takie schorzenia mogą doprowadzić do upośledzenia funkcji nie tylko nadgarstka. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do niepełnosprawności ruchowej.


Dlaczego boli?

Przyczyny bólu nadgarstka to najczęściej nadwyrężenie lub uraz. Nadgarstek jest zbudowany z wielu drobnych stawów, kości, ścięgien, nerwów i mięśni. Całość stanowi bardzo delikatną strukturę, przez co narażona jest na liczne przeciążenia i uszkodzenia, w tym złamania czy zwichnięcia. Ból nadgarstka może pojawiać się przy zginaniu, obracaniu czy naciskaniu dłoni. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć ból kciuka, a w poważniejszych przypadkach nawet przedramienia i łokcia. Gdy odczuwamy takie dolegliwości, warto zwrócić także uwagę na obecność innych objawów – stanu podgorączkowego, czy poczucia rozbicia, które mogą wskazywać na choroby ogólnoustrojowe, na przykład na reumatoidalne zapalenia stawów.

Ból nadgarstka – przyczyny i skutki

Złamaniom nadgarstka towarzyszy silny ból, zwłaszcza podczas dotykania i przesuwania kości względem siebie oraz podczas próby poruszania ręką. Szybko narasta obrzęk oraz pojawia się krwiak. Wśród złamań nadgarstka najczęściej diagnozuje się złamanie kości łódeczkowatej oraz końcowych fragmentów kości łokciowej i promieniowej. Przyczyną bólu nadgarstka może być również tak zwany staw rzekomy. Tak określa się nieprawidłowy zrost kości nadgarstka po złamaniu, w przebiegu którego pojawia się włókniste połączenie zamiast kostnego zrostu. Objawami współtowarzyszącymi są obrzęk i ból w obrębie uszkodzonego stawu, blizny na powierzchni skóry oraz zmniejszenie siły mięśniowej ręki. Częstą przyczyną bólu nadgarstka są zwichnięcia, skręcenia, czy naciągnięcia. Zwichnięcie stawu w nadgarstku objawia się bólem zaostrzającym się przy poruszaniu ręką, obrzękiem, zniekształceniem obrysu stawu i krwiakiem w obrębie opuchlizny. Skręcenie nadgarstka objawia się bólem nadgarstka nasilającym się w czasie ruchu, opuchnięciem nadgarstka i krwawych wylewów w obrębie uszkodzonej torebki stawowej. Naciągnięcie lub zerwanie wiązadeł nadgarstka objawi się krwiakiem na zewnątrz stawu nadgarstka, obrzękiem oraz bólem, który nasila się przy wykonywaniu ruchów.

Tu znajdziesz pomoc

Szpital ortopedyczny Warszawa? W stolicy Rehasport ściśle współpracuje ze Szpitalem Medicover znajdującym się na warszawskim Wilanowie. Tutaj również znajdują się sale rehabilitacyjne i gabinety, a dodatkowo – nowoczesne sale operacyjne.