Gdy boli nas bark

Ból barku to często skutek nadwyrężenia stawu barkowego. W jaki sposób leczy się ból barku?

Staw barkowy złożony jest z kilku mniejszych stawów, co pozwala nam wykonywać duży zakres ruchów. Ale zwiększa to też ryzyko nadwyrężenia lub zwichnięcia. Dodatkowo w skład stawu barkowego wchodzi duża liczba mięśni, z których najbardziej istotne są mięśnie tworzące stożek rotatorów. Do głównych przyczyn powodujących ból barku zaliczamy wielorakie przeciążenia barku i długotrwałe wykonywanie powtarzalnych czynności lub urazy mechaniczne tkanek go otaczających. Ból barku mogą także generować wszelkiego rodzaju postępujące zwyrodnienia związane z procesem starzenia się organizmu. Ale mogą to być również choroby o podłożu reumatycznym.

Uwaga na wieszanie zasłon i podczas podróży autobusem

Bardzo często ból barku związany jest z uszkodzeniem stawu barkowego i mięśni należących do stożka rotatorów, czyli zespołu czterech mięśni – nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, obłego mniejszego i podłopatkowego, oraz ścięgien, które okalają staw ramienno-łopatkowy. Do uszkodzenia stożka rotatorów może dojść w wyniku wykonywania powtarzalnych, monotonnych czynności związanych z ciągłym trzymaniem rąk nad głową. Ryzyko uszkodzenia stożka rotatorów niesie więc za sobą m.in. granie w siatkówkę, wieszanie zasłon. Inne zdarzenia, które mogą zakończyć się uszkodzeniem stożka rotatorów i silnym bólem barku, to sytuacje nagłe, w których dochodzi do niespodziewanych szarpnięć, na przykład podczas jazdy autobusem.

Dobrze dobrana terapia

Ból barku leczymy biorąc pod uwagę przyczyny dolegliwości. Jeżeli ból barku jest spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, niezwykle istotne jest skorzystanie z porady lekarza, najlepiej ortopedy. Jeżeli schorzeniu dodatkowo towarzyszą inne objawy: sztywność czy gorączka, to warto zwrócić się o pomoc do reumatologa. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji. Przy nawracających bólach barku należy unikać wykonywania czynności, które powodują jego nasilenie. Polecamy rozpoczęcie ćwiczeń. Odpowiednio dobrany ruch pomoże w ustabilizowaniu stawu barkowego i wzmocni go, zmniejszając ryzyko ewentualnych urazów. Fizjoterapeuta Gdańsk? Polecamy nasz gdański szpital.