Gdy dokucza nam biodro

Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku. Przyczynami mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa.

Ból biodra często występuje wspólnie z uczuciem trzaskania bądź przeskakiwania biodra, czyli tzw. zespołem trzaskającego biodra. Leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na fizjoterapii. Ale uwaga, zabiegi muszą być odpowiednio dobrane, żeby były skuteczne. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Dlaczego boli?

Do najczęstszych czynników ryzyka mogących spowodować ból biodra należą przeciążenia oraz urazy, także zmiany zwyrodnieniowe. Przeciążenie są zwykle wynikiem intensywnego uprawiania sportu, przeforsowania, przebywania przez długi czas w pozycji obciążającej, w tym miedzy innymi podczas długotrwałego siedzenia. Najczęstsze przyczyny mogące powodować ból stawów biodrowych to zwyrodnienia stawów, czy upadki oraz kontuzje. Częstym czynnikiem predysponującym do pojawienia się silnego bólu biodra jest rwa kulszowa, w przebiegu której dolegliwości mogą promieniować wzdłuż całej kończyny dolnej. Ból może występować w biodrze, z boku, przy siedzeniu, oraz w okolicy biodra, np. ból w pośladku. W niektórych przypadkach lokalizacja może obejmować nawet kolano.

Podstawa leczenia to dobra diagnoza

Ze względu na liczbę czynników ryzyka i przyczyn diagnostyka bólów bioder to ważny wstęp do dalszego leczenia. Bardzo istotna jest wizyta u doświadczonego ortopedy, a w dalszej kolejności u dobrego fizjoterapeuty. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji Learz po zebraniu wywiadu przystępuje do badania fizykalnego. Podczas rozmowy z pacjentem najczęściej padają pytania o przebyte urazy, wiek, czy stwierdzone wcześniej deformacje i wady postawy ciała. Następnie wykonuje się badanie fizykalne, może ono uwzględniać pomiary długości kończyn, testowanie siły mięśniowej, zakresów ruchomości oraz palpację bolącego biodra. W sytuacji konieczności uwidocznienia struktur miękkotkankowych, jak mięśnie, więzadła czy kaletki, wykorzystuje się badanie USG. Rentgen z kolei pozwala uwidocznić ewentualne zmiany zwyrodnieniowe, ustawienie głów kości udowych w panewkach, szczelinę złamania. Często wymagana jest diagnostyka różnicowa bólu w stawach biodrowych.