Dbajmy o stawy

Zwyrodnienie stawu biodrowego to częsta przyczyną bólu biodra. Bywa, że kończy się operacją. Stosując odpowiednią terapię, możemy zwolnić przebieg procesu zwyrodnieniowego.

Właściwa i nowoczesna terapia zmniejsza ból, ochrania chrząstkę oraz poprawia ruchomość stawu. Pozwala to na wydłużenie czasu, po upłynięciu którego operacja będzie konieczna. W niektórych przypadkach pozwala też uniknąć operacji.

Tak się zaczyna

Pierwsze objawy zwyrodnienia stawu biodrowego mogą być odczuwane po czterdziestym roku życia, a czasem nawet wcześniej. Jeśli choroba nie będzie właściwie leczona, dolegliwości będą się nasilać. Najczęstsze objawy to ból, który jest odczuwany przede wszystkim w pachwinie, biodrze i pośladku i może promieniować do kolana. Jest najbardziej dokuczliwy rano, przy wstawaniu z łóżka, nasila się również podczas długiego chodzenia lub uprawiania sportu. Zwyrodnienie stawu biodrowego może się także objawiać chrobotaniem, strzykaniem i trzaskaniem w biodrze, zaburzeniami chodu, utykaniem, osłabieniem siły mięśni uda i pośladka po stronie zwyrodnienia.

Bardziej podatni

Staw biodrowych składa się z mającej kulisty, regularny kształt głowy kości biodrowej poruszającej się w specjalnym zagłębieniu zwanym panewką. W zdrowym stawie powierzchnie głowy i panewki są gładkie i wyścielone warstwą ochronnej chrząstki, dzięki czemu ruchy w stawie są płynne i bezbolesne. Małe uszkodzenia, jakie powstają w trakcie normalnego użytkowania stawu są naprawiane przez organizm. Niestety, z biegiem czasu zdolności regeneracyjne zmniejszają się i uszkodzenia w stawie mogą stopniowo narastać.

Tempo narastania zmian zwyrodnieniowych zwiększają wrodzone wady stawu, choroby stawów, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa, urazy stawu, otyłość.

U nas diagnoza i skuteczne leczenie

Najczęściej do postawienia diagnozy wystarczy badanie lekarskie oraz zdjęcie rentgenowskie, czasem jednak potrzebny jest rezonans magnetyczny. U niektórych pacjentów wykonuje się też badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi obwodowej, CRP, OB, czynnik reumatoidalny lub poziom kwasu moczowego. Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu zmniejsza się ból, poprawia ruchomość i zwalnia postęp choroby, co daje szansę na uniknięcie operacji. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji. Fizjoterapia Gdańsk? Polecamy nasz gdański szpital w ERGO Arenie – tam oddaliśmy dla pacjentów 800 metrów powierzchni użytkowej, na której znajdują się sale rehabilitacyjne, gabinety lekarskie oraz nowoczesny sprzęt medyczny wspomagający proces leczenia.