Atak rwy kulszowej

Sparaliżował cię ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka przez tył uda do łydki, a czasem nawet stopy? To duże prawdopodobieństwo, że masz atak rwy kulszowej.

Czasem wystarczy tylko jeden gwałtowny ruch, by poczuć dotkliwy ból. Wykonywanie codziennych czynności przy ataku rwy kulszowej jest praktycznie niemożliwe. Jak radzić sobie z atakiem rwy kulszowej?

Rwa kulszowa – objawy

Rwa kulszowa objawia się nagłym, dotkliwym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pośladków, tylnej powierzchni ud, do łydek, a nawet stóp. Ból jest najczęściej tak silny, że powoduje drętwienia, przykurcze mięśni i problemy z poruszaniem kończynami. Objawy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, dlatego bolesne może być nawet kichanie czy śmiech. Przyczyną tych dolegliwości jest ucisk nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z połączenia których ten nerw powstaje. Z tego powodu rwa kulszowa bywa też nazywana atakiem korzonków.



Co wywołuje atak rwy kulszowej?

Te dotkliwe dolegliwości mogą być skutkiem wcześniejszych zaniedbań. Kręgosłup z pewnością już wcześniej wysyłał sygnały, świadczące o nasilających się problemach. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, która często jest początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Kręgosłup jest zbudowany z kręgów oraz występujących między nimi krążków międzykręgowych, potocznie zwanych dyskami. Dzięki nim kręgosłup jest sprężysty i odporny na wstrząsy. Jednak gdy dyski zaczynają się przesuwać poza oś kręgosłupa, mogą uciskać korzonki nerwowe, a to prowadzi do powstania stanu zapalnego, który może być źródłem odczuwania bólu. Rwa kulszowa to także częsty problem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, gdy kręgosłup jest już mocno przeciążony. W grupie podwyższonego ryzyka są również osoby otyłe.

Leczenie

Przy ataku rwy kulszowej konieczna jest wizyta u lekarza. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji. Lekarz zacznie od szczegółowego wywiadu, na podstawie którego ustali przyczynę bólu. Podczas rozmowy należy dokładnie opowiedzieć o objawach. Lekarz oceni też odruchy w dolnej połowie ciała, siłę mięśniową oraz czucie i napięcie korzeni nerwowych. Leczenie rwy kulszowej najczęściej polega na odciążeniu kręgosłupa. Po ustąpieniu najbardziej uciążliwych dolegliwości można rozpocząć rehabilitację. Jako uzupełnienie terapii stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne: krioterapię, ultradźwięki i elektrostymulację. Fizjoterapeuta Warszawa? W warszawskim centrum Rehasport pracują doświadczeni fachowcy.