Gdy dopadnie nas ból łokcia

Skąd się bierze ból łokcia? Powodem dolegliwości mogą być kontuzje i urazy, ale może to być również objaw choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego lub stanu zapalnego. Ból łokcia leczymy w zależności od powodów, które go wywołują.

Staw łokciowy to połączenie pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Tworzą go trzy kości: łokciowa, promieniowa i ramienna, które połączone są więzadłami oraz torebką stawową. To jedno z najbardziej skomplikowanych połączeń tego typu w organizmie człowieka. Dlatego trudno przywrócić jego pełną sprawność po urazie. Ból łokcia często bywa związany z jego nadmierną eksploatacją. Wiele dyscyplin sportowych oraz hobby wymaga wykonywania zadań, które polegają na powtarzalnych, monotonnych ruchach w obrębie łokcia, ręki czy ramienia. Do najczęstszych urazów generujących objawy bolącego łokcia należą: złamanie łokcia, złamanie wyrostka łokciowego, skręcenie oraz zwichnięcie łokcia. Objawy bólu barku promieniującego do łokcia i nadgarstka mogą dawać także zmiany związany z urazem, złamaniem w obrębie ramienia i barku.

Golfisty czy tenisisty?

Ból stawu łokciowego, ból ręki, spuchnięty łokieć mogą być objawami choroby zwyrodnieniowej stawów. Przyczyną takich dolegliwości może być także zapalenie ścięgien oraz przyczepów ścięgnistych. Do tych drugich zaliczamy np. łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty. Ból łokcia przy prostowaniu najczęściej jest objawem długotrwałego przeciążenia przyczepów mięśni prostowników stawu łokciowego – łokieć tenisisty. Ból łokcia przy zginaniu, kiedy aktywacji wymagają mięśnie zginające ten staw, może oznaczać schorzenie określane jako łokieć golfisty. Jest ono również związane z mikrourazami w obrębie struktur ścięgnistych oraz mięśniowych.



Zaufaj doświadczeniu

Jak diagnozować ból łokcia? Bardzo ważny jest wywiad, który pomaga ustalić wstępną przyczynę dolegliwości, ich charakter oraz określa dalszą diagnostykę. Istotne jest badanie fizykalne, gdyż pomaga dokładnie zlokalizować objawy. Kolejnym istotnym elementem tej części diagnostycznej jest ocena zakresu ruchomości oraz testy kliniczne ujawniające bardzo ważne symptomy – ból łokcia przy zaciskaniu pięści, kłucie w łokciu, ból łokcia przy dotyku. W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki stosuje się badania obrazowe w postaci USG łokcia, czy RTG stawu łokciowego. RTG Gdańsk? Polecamy nasz gdański szpital w ERGO Arenie. Centra medyczne Rehasport skupiają najlepszych specjalistów nie tylko z zakresu ortopedii i fizjoterapii, ale wielu innych specjalizacji. Dostępne są w czterech miastach: Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Koninie.