Haluks, czyli koślawy paluch, to choroba zwyrodnieniowa, w wyniku której następuje zniekształcenie stopy charakteryzujące się bocznym odchyleniem palucha. Schorzenie w większości przypadków dotyczy kobiet i może mieć podłoże genetyczne.
Haluksy o nie tylko brzydko wyglądające stopy. Haluksy powodują silny ból i utrudniają chodzenie. Specjaliści oceniają, że w aż 70 procent przypadków źródłem schorzenia jest genetyczna skłonność. Odziedziczyć możemy m.in. rozstawienie kości śródstopia, niewłaściwy kształt stawu śródstopno-paliczkowego, budowę stopy zwaną egipskim kształtem stopy, gdzie duży paluch jest wyraźnie dłuższy od pozostałych, a także nadmierną elastyczność tkanki łącznej. Jednak równie istotny wpływ na rozwój deformacji mają czynniki związane z naszym trybem życia: noszenie butów na wysokich obcasach, nadwaga, brak ruchu, płaskostopie.
Jak temu zapobiec?
Najważniejsza jest profilaktyka, czyli po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednio się odżywiając, nie dopuścimy do nadwagi i zminimalizujemy ryzyko rozwoju haluksów. Warto też być aktywnym fizycznie. Szczególnie polecane są sporty, które nie obciążają stóp – pływanie, jazda na rowerze. Jednak najistotniejsza sprawa to dobrze dobrane, wygodne buty. Należy unikać zarówno bardzo wysokich obcasów, które powodują przeciążenie przodostopia, jak i całkiem płaskiego obuwia. Wrogiem stóp są też wąskie czubki i ścięte noski, które nadmiernie uciskają paluch i wewnętrzną część stopy. Zalecane jest chodzenie na bosaka oraz zmienianie obuwia w pracy.
Gdy jest za późno
Deformacja stopy w początkowej fazie nie jest bolesna. Ale z czasem pojawia się stan zapalny, objawiający się bólem i zaczerwienieniem. W wyniku dalszych zmian następuje poszerzenie przedniej części stopy, a ból obejmuje także podeszwę. Aby nie dopuścić do poważnej deformacji, należy zgłosić się do ortopedy już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących objawów. Jeżeli zmiany nie są zaawansowane, lekarz zaleci gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, plastry na haluksy lub specjalne wkładki ortopedyczne. Jeśli zmiany wiążą się z silnym bólem, można sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przy zaawansowanych deformacjach pozostaje operacyjne usunięcie haluksów. Jest kilka metod operacyjnych, a wybór jednej z nich zależy od stopnia zniekształcenia stopy.